Nationala a tinut Romania cu sufletul la gura. 3-2 cu Macedonia de Nord, dupa ce am luat 2 goluri in 2 minute

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Magda Florea la 26 Mar. 2021
Urmareste-ne pe Google News
echipa nationalafotbal

Romania a debutat joi seara cu dreptul  in preliminariile Campionatului Mondial din Qatar. Nationala noastra a evoluat impotriva Macedoniei de Nord. Meciul s-a incheiat 3-2 pe tabela de marcaj pentru jucatorii lui Radoi, insa au fost 93 de minute de joc pline de suspans.

Echipa de start a Romaniei impotriva nationalei Macedoniei de Nord a fost alcatuita din: 1. Nita – 4. Popescu, 15. Burca, 6. Chiriches-., 11. Bancu – 18. Marin, 7. Stanciu – 20. Man, 19. Tanase, 23. Coman – 13. Keseru.

Pe banca de rezerve au fost: 12. Lazar, 16. Radu – 2. Mogos, 3. Tosca, 5. Nedelcearu, 8. Cicaldau, 9. Puscas, 10. Maxim, 14. Hagi, 17. Bicfalvi, 21. Mihaila, 22. Camora

Baietii lui Radoi au dominat jocul, cu o abordare ofensiva foarte bine construita, inca de la debutul meciului, punand permanent presiune in careul advers.

Datorita ofensivei, nationala a reusit sa se impuna in teren, in fata adversarilor care au profitat de lipsa baietilor de inspiratie in aparare, reusind, in repriza a doua, sa ne dea doua goluri in doua minute. Se pare ca pasiunea lui Radoi de a juca ofensiv da rezultate. Chiar daca s-a simtit o lipsa de organizare in aparare, nationala a pariat totul pe atac. Si atacurile au reusit!

In minutul 28, Romania a deschis scorul printr-o executie a lui Tanase, care a construit faza de atac impreuna cu Chiriches.

Inainte de pauza dintre reprize, baietii nostri au avut o ocazie perfecta de gol, insa nu s-a materializat. Tanase a cerut lovitura de la 11 metri dupa ce a cazut in careu. Mingea a ajuns la Stanciu, care a trimis in dreapta pentru Ovidiu Popescu. Fundasul a centrat in fata portii, insa Keseru nu a ajuns la minge.

Repriza secunda se deschide in forta pentru baietii lui Radoi. In minutul 49 inscrie Mihaila.

Peste 10 minute, Romania rateaza inca o mare ocazie de gol, construita tot de Mihaila, impreuna cu Keseru. Acesta din urma, insa, nu reuseste sa trimita balonul in poarta.

In minutul 66 are loc un moment sensibil pentru nationala lui Radoi. Macedonia primeste lovitura libera indirecta, dupa ce portarul roman a preluat pe piept si apoi cu mana un balon trimis de Stanciu.

In minutul 75, Radoi face schimbari si il introduce in echipa pe Ianis Hagi, alegere ce se va dovedi salvatoare peste doar cateva minute. In acest moment intra si Maxim si Bicfalvi, iesind  Man, Stanciu si Tanase.

In minutul 82, Macedonia inscrie prin  Ademi, printr-o executie peste capul lui Nita.

La doar doua minute, in 84, Macedonia inscrie din nou, de data asta prin Trajkovski. Tabela de marcaj arata 2-2.

Romania revine in avantaj, printr-o executie la coltul lung a lui Ianis Hagi.

Romania - Macedonia de Nord 3-2.

Inainte spre Mondiale!

Romania e repartizata in grupa J, alaturi de Germania, Macedonia de Nord, Armenia, Islanda si Liechtenstein.

O singura echipa obtine calificarea directa la turneul final, cea de pe locul 1, iar ocupanta pozitiei secunde va juca un baraj pentru a ajunge in Qatar.

Gica Popescu: "Avem o grupa din care nu avem voie sa nu ne calificam!"

"Avem o grupa din care nu avem voie sa nu ne calificam! Repet, nu avem voie sa nu ne calificam intr-o grupa ca aceasta! Nu putem sa ne dorim sa jucam cu Luxemburg, sa ne luptam cu Lichtenstein si cu Andora daca se poate! Daca vrem sa participam la un Campionat Mondial, trebuie sa jucam si cu Germania, trebuie sa trecem de Macedonia de Nord si de Armenia fara probleme.

Daca nu reusisam sa facem asta, mai bine stam acasa! Nu este niciun moment al revansei impotriva Islandei, e pur si simplu timpul sa mergem la Mondiale. In grupa in care suntem, nu avem voie sa nu ne calificam!

Lucrul de care imi este cel mai teama este ca aceste calificari ratate sa nu devina normalitate! Din pacate suntem deja pe drumul asta. Un alt pericol imens este acela ca lumea fotbalului o sa ne perceapa ca pe o echipa usor de batut. O sa isi piarda respectul si deja o mare parte din el s-a pierdut. Rezultatele noastre demonstreaza cat de respectati eram de adversari. Veneau la Bucuresti si daca faceau un rezultat de egalitate erau mai mult decat multumiti! Si vorbim aici de echipe bune", a declarat Gica Popescu, potrivit Fanatik.