Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 28 Aug. 2020
Urmareste-ne pe Google News
cfr clujfcsbuniversitatea craiovafc botosanieuropa leaguepreliminarii

Dupa prima saptamana de tururi preliminare pentru echipele romanesti in cupele europene, Romania continua cu trei formatii in Europa League. Campioana CFR Cluj a fost invinsa pe teren propriu de Dinamo Zagreb in turul al II-lea preliminar al Ligii Campionilor, urmand sa continue in Europa League. FCSB a invins pe Arena Nationala cu 3 - 0 echipa armeana Shirak si va fi cap de serie in turul 2 preliminar. FC botosani a obtinut o victorie mare in Kazachstan, in timp ce CS Universitatea Craiova a suferit o infrangere mai mult decat rusinoasa in fata georgienilor de la Lokomotiv Tbilisi.

FCSB invinge Shirak cu 3 - 0

FCSB a invins Shirak cu 3 - 0 in primul tur preliminar al Europa League, armenii punand destule probleme bucurestenilor in ciuda scorului de neprezentare afisat pe tabela de marcaj a Arenei Nationale dupa finalul celor 90 de minute de joc. Un nume total necunoscut in fotbalul european, Shirak a venit la Bucuresti cu destul de multa ambitie, dovedind asta prin ocaziile importante de gol pe care le-a avut cand scorul inca era 0 - 0.

Chiar daca in atac au pus destul de multe probleme celor de la FCSB, armenii s-au dovedit a fi extrem de slabi la capitolul aparare, experienta romanilor spunandu-si cuvantul in cele din urma. Pentru FCSB au marcat Darius Olaru, Florin Tanase si Alexandru Buziuc.

Eliminare rusinoasa pentru Craiova in Georgia

Un meci care parea la inceput o simpla formalitate pentru CS Universitatea Craiova s-a transformat in cele din urma intr-un adevarat cosmar pentru olteni, acestia suferind o infrangere rusinoasa in fata georgienilor de la Lokomotiv Tbilisi. Desi a pornit ca favorita certa in mediul de aseara, echipa lui Cristiano Bergodi nu a aratat nimic in Georgia, jocul fiind unul mai mult decat mediocru. Georgienii au intrat hotarati pe teren si s-au dovedit a fi extrem de rapizi si agresivi, surprinzandu-i pe olteni pe aproape toata durata meciului.

Desi la pauza scorul era 0 - 0, georgienii se puteau mandri cu cateva ocazii extrem de importante de gol! Irakli Sikharulidze a deschis scorul in cele din urma in minutul 57, iar Oulad Omar a majorat rezultatul de pe tabela cinci minute mai tarziu. Echipa lui Bergodi a pus ceva mai multe probleme in ultimul sfert de ora al partidei, insa primul gol a venit mult prea tarziu, Baiaram reusind sa reduca din diferenta abia in minutul 94.

Victorie mare pentru Botosani in Kazachstan

FC Botosani s-a dovedit a fi surpriza Romaniei in primul tur preliminar al Europa League, reusind sa o invinga in deplasare pe Ordabasy cu 2 - 1. Meciul din Kazachstan a inceput in forta, cele doua echipe oferind un fotbal extrem de spectaculos in primele 45 de minute. Austriacul Holzmann a deschis scorul pentru Botosani in minutul 25 cu un sut din opt metri. Mahlangu a egalat sase minute mai tarziu dupa o deviere perfecta. Croatul Dugandzic i-a dus insa din nou pe botosaneni in avantaj doua minute mai tarziu, in minutul 33, dupa ce a trimis mingea direct in vinclu dintr-un sut de la 12 metri.

Visul Champions League s-a terminat rapid pentru CFR

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a fost eliminata miercuri seara din turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor de Dinamo Zagreb, care s-a impus in urma loviturilor de la 11 metri cu scorul de 6 - 5. La capatul celor 120 de minute, scorul de pe tabela Stadionului Dr. Constantin Radulescu din Cluj a fost egal, 2 - 2. Pentru ardeleni au inscris Michael Pereira in minutul 64 si Gabriel Debeljuh in minutul 93, in timp ce pentru croati au marcat Amer Gojak in minutul 14 si Lirim Kastrati in minutul 78. Desi au evoluat in superioritate numerica pentru aproape 70 de minute, ardelenii nu au reusit sa marcheze golul victoriei in timpul regulamentar.