15 antreprenori vorbesc despre cele mai bune sfaturi pe care le-au primit vreodata

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
15 antreprenori vorbesc despre cele mai bune sfaturi pe care le-au primit vreodata 15 antreprenori vorbesc despre cele mai bune sfaturi pe care le-au primit vreodata
de Manager.ro la 27 Feb. 2013
Urmareste-ne pe Google News
antreprenorisfaturirichard bransonyahoomanagerisucces

Cei mai de succes antreprenori si manageri nu au ajuns acolo unde sunt fara ajutorul celor din jur. De-a lungul carierei, fiecare a primit sfaturi de la un anumit mentor. In seria "Influencers", LinkedIn a intervievat o serie de profesionisti din domenii precum cel bancar, imobiliar, relatii publice, energie, tehnologie si media in legatura cu o intrebare simpla: "Care este cel mai bun sfat pe care l-ati primit vreodata?"

De exemplu, fondatorul Craigslist, Craig Newmark, a fost invatat sa nu ii “corecteze” pe ceilalti atunci cand “nu conteaza asa mult” ce greseala au comis; Jim Clifton, seful Gallup, a primit un alt sfat: “slabiciunile tale vor ramane la acelasi nivel, in timp ce aptitudinile se vor dezvolta la infinit”.

1. T. Boone Pickens, presedintele BP Capital Management

“Am primit cel mai bun sfat de la bunica mea, Nellie Molonson. Intotdeauna m-a invatat ca, in drumul spre succes, nu are sens sa ii invinovatesti pe ceilalti, atunci cand esuezi. Iata ce mi-a zis: “Sonny, nu imi pasa cine esti. Intr-o zi, o sa fii pe cont propriu”. “Dupa o jumatate de secol in industria energetica, s-a dovedit ca sfatul bunicii mele a fost foarte pretios. Esecurile mele? Nu am niciun dubiu legat de vinovat. Succesele mele? Se datoreaza aceluiasi individ: subsemnatul”.

2. Matha Stewart, fondatoarea Martha Stewart Living Omnimedia

“Am primit cel mai bun sfat de la tatal meu, la varsta de 12 ani si am tinut cont de el. El mi-a spus ca, datorita aptitudinilor mele, pot face tot ce imi doresc. Acest sfat mi-a oferit o mare incredere in sine si chiar daca uneori am fost emoiva, am facut exact ce mi-am dorit, cand mi-am dorit. Cred ca de multe ori, parintii cladesc increderea copiilor. Este o parte esentiala a cresterii lor”.

3. Jim Kim, presedintele Bancii Mondiale

“... Am primit un sfat excelent de la Marshall Goldsmith, una dintre cele mai marcante personalitati ale leadership-ului. Mi-a zis urmatoarele lucruri: “Daca vrei sa fii un lider eficient, accepta cu modestie feedback-ul oferit de echipa ta de angajati”. “Tot ce trebuie sa faci, in calitate de lider, este sa ii asculti pe ceilalti, sa ii iei in serios si sa le imbunatatesti munca. Pare simplu, dar nu e deloc asa. Leadersdhip-ul, dupa cum spune si Marshall, este un sport de contact si orice lider trebuie sa asculte de colegii sai, pentru a evolua”.


4. Richard Branson, fondatorul Virgin Group (foto)

“Cel mai bun sfat pe care l-am primit vreodata? E simplu: Fara regrete. Cine mi-a oferit acest sfat? Mama mea. “Daca intrebi pe oricine de pe aceasta lume care este persoana de la care a dobandit cel mai bun sfat, iti va raspunde ca mama sa. Eu nu fac exceptie de la regula. Mama mea m-a invatat valorile vietii si m-a ajutat sa imi cladesc personalitatea. Cel mai bun sfat? Sa nu regret nimic, orice decizie as lua”.



5. Sallie Krawcheck, ex-presedinte al Merrill Lynch, US Trust, Smith Barney

“Intr-o zi, dupa o umilinta uriasa, am venit acasa plangand. Mama mea mi-a zis sa ignor vorbele rautacioase ale colegelor de clasa; singurul motiv pentru care ma tratau urat tinea de invidia lor fata de mine. Asadar, mama mi-a zis sa ignor multumile galagioase si carcotase si sa imi urmez propriul vis”.

6. Jeff Weiner, CEO LinkedIn

“In copilarie, imi amintesc de ziua in care tata mi-a zis ca pot face orice imi doresc pe lumea asta; mi-a zis acest lucru in mod repetat, pana cand am incetat sa-l mai aud... De abia peste cativa ani am reusit sa constientizez importanta acelor cuvinte si impactul lor asupra mea”.

7. Beth Comstock, CMO GE

“Rapiditatea si organizarea au reprezentat doua din cele mai importante aptitudini ale mele. Cu cat aveam mai multe activitati de dus la bun sfarsit, cu atat ma simteam mai bine”.

“Cine ar fi putut sa-mi ofere o sarcina profesionala foarte importanta, decat insusi Jack Welch, domnul Viteza si Simplitate. Imagineaza-ti uimirea mea, cand m-a sunat la birou si mi-a zis ca sunt prea eficienta. Excesul meu de zel, cauzat de seriozitatea de a duce totul la bun sfarsit, m-a transformat intr-un om rece si distant. Imi incepeam fiecare intalnire de business sarind in stanga si in dreapta, pentru a mentine lucrurile sub control”.

“Trebuie sa te temperezi”, mi-a zis Jack Welch. “Acorda-ti timp, pentru a cunoaste oamenii. Vezi de unde vin, ce este mai important pentru ei. Asigura-te ca sunt de partea ta, ca te asculta”. Am fost “ochi si urechi” la vorbele lui Jack. Sincer, mi-a luat mult timp sa ma “vindec” de cuvintele lui si chiar mai mult timp sa ma schimb”.

8. Spencer Rascoff, CEO Zillow

“Cel mai bun sfat pe care l-am primit a fost acela de a angaja oameni mai buni decat mine”. “Trebuie sa te impaci mereu cu ideea ca ai angajat oameni mai inteligenti decat tine, care pot face lucruri extraordinare, sub coordonarea ta. Foarte des, managerii - in mod voluntar sau nu - angajeaza oameni mediocri, doar pentru a iesi bine in urma unei comparatii”.

9. Brad Smith, presedintele si CEO Intuit

Tatal lui Smith i-a oferit un sfat pretios, odata ce a absolvit facultatea: “Tata mi-a zis ca gasirea unui job potrivit nu reprezinta neaparat o realizare si noi nu am avut un vis, in copilarie, legat de ceea ce o sa devenim. Mai degraba, ne-am confruntat cu o calatorie de descoperire a propriei persoane”.

10. Pete Cashmore, CEO Mashable

“... am avut acces la cele mai bune sfaturi: cu totii avem acces la asa ceva. In era blogging-ului, multi lideri din industria tehnologica isi publica gandurile si principiile in mediul online.

“Am invatat multe despre venture capital de la Fred Wilson si am deprins digital marketing-ul datorita lui Steve Rubel de la Edelman. Charlene Li de la Forrester Research a devenit, fara sa stie, mentorul meu in privinta trendurilor de internet. In prezent, multi dintre acesti lideri au migrat spre platforme precum Twitter si Facebook, unde continua sa ne ofere sfaturi pretioase si informatii din interiorul unei lumi fascinante. In fiecare zi, fara sa stie, ei imi ofera cel mai bun sfat: Nu inceta sa asculti de ceilalti”.

11. Michael Mortiz, presedintele Sequoia Capital

“Urmeaza-ti instinctul” a fost sfatul simplu pe care l-am primit in urma cu 25 de ani de la Don Valentine, fondatorul Sequoia Capital. “Urmeaza-ti instinctele” nu trebuie confundat cu “ai incredere in tine”, “ignora realitatea”, “increde-te in presupuneri” sau “risca totul”. Traducerea este urmatoarea: “fa-ti temele cat mai bine, analizeaza cu atentie lucrurile, cantareste optiunile si in final, increde-te in propria judecata si ratiune, ramai fidel convingerilor tale - chiar daca sunt nepopulare”.

12. Jim Clifton, CEO Gallup

“Am primit cel mai bun sfat de la tatal meu, Don Clifton. El mi-a adresat urmatoarele cuvinte: “slabiciunile tale vor ramane la acelasi nivel, in timp ce aptitudinile se vor dezvolta la infinit”.


13. Craig Newmark, fondatorul Craigslist (foto)

“Sunt un tocilar si uneori acest lucru ma determina sa cred ca le stiu pe toate. Colegii s-au saturat de caracterul meu, in timp ce lucram la biroul IBM din Detroit, in anii '80. Seful meu mi-a spus ca am o problema. Totusi, a precizat ca ma salveaza umorul. Cand incercam sa fiu amuzant, imi reusea, fara sa deranjez pe nimeni. Sfatul lui a fost sa ma concentrez asupra simtului umorului si sa nu imi fac griji daca am neaparat dreptate. Nu ii corecta pe oameni, atunci cand nu conteaza asa mult unde au gresit. Mi-a luat ceva timp sa ma obisnuiesc cu ideea, dar situatia s-a detensionat. Sfatul sefului meu mi-a prins foarte bine”.

14, Anand Chandrasekaran, EPL (Entrepreneurial Product Leader) la Yahoo

“In urma cu cativa ani, am primit cadou de ziua mea cartea “The Book of Life”, semnata de J. Krishnamurti. Aceasta mi-a oferit unul din cele mai bune sfaturi: Cultiva intotdeauna cultura amatorului. Cand te afli mereu la inceput, posibilitatile sunt infinite. In mintea unui expert, exista doar cateva posibilitati”.

15. Matt Barrie, CEO Freelancer.com

“Cel mai bun sfat pe care l-am primit? Mi l-a oferit un batran, care vindea o afacere familiei mele, pe cand eu aveam 16 ani. El mi-a zis ca daca o persoana te roaga sa faci un anumit lucru si este dispusa sa iti ofere o oportunitate, nu trebuie sa o ratezi. Poti gasi o solutie de rezvolare dupa ce accepti “misiunea”! Nu am mers la o scoala de manageri. Am prins oportunitatea si m-am gandit apoi cum pot sa o fructific.”

“Foarte multi oameni isi limiteaza optiunile, crezand ca nu au destula experienta sau se tem de ascensiunea pe scara ierarhica. Foarte multi oameni mi-au spus ca viseaza la ziua in care vor reununta la jobul zilnic plictisitor, pentru a se concentra asupra unui business personal, dar deocamdata le lipseste curajul, simt ca nu au experienta - ce a fost mai intai: oul sau gaina? Carpe diem! Acum este momentul! Sincronizeaza-te cu valul. Nimeni nu iti va oferi viitorul pe tava”. (via businessinsider.com).

Ultimele NOUTATI

Credite online, garantate de stat, pentru plata chiriei, nunta si chiar masina second hand: vezi aici conditiile ca sa iei banii cu dobanda mica
Economie

Credite online, garantate de stat, pentru plata chiriei, nunta si chiar masina second hand: vezi aici conditiile ca sa iei banii cu dobanda mica

today25 Apr. 2024
Doteaza eficient si igienic spatiile sanitare ale afacerii tale!
Companii

Doteaza eficient si igienic spatiile sanitare ale afacerii tale!

today25 Apr. 2024
Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online
Banii tai - sectiune de educatie financiara

Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online

today25 Apr. 2024
Investitorii PEPE isi redirectioneaza fondurile catre aceasta prevanzare noua (P)
Business

Investitorii PEPE isi redirectioneaza fondurile catre aceasta prevanzare noua (P)

today25 Apr. 2024
Cumperi de pe Temu si Shein? E ANCHETA MARE in acest moment in ROMANIA
Companii

Cumperi de pe Temu si Shein? E ANCHETA MARE in acest moment in ROMANIA

today25 Apr. 2024
Avem peste 1,2 milioane de bugetari in toata Romania: unde lucreaza cei mai multi angajati la stat
Ultimele stiri economice

Avem peste 1,2 milioane de bugetari in toata Romania: unde lucreaza cei mai multi angajati la stat

today25 Apr. 2024
Astepti musafiri de Paste? Iata cum sa fii o gazda buna, fara sa te epuizezi si fara sa iti fie rusine sa spui NU
Analize

Astepti musafiri de Paste? Iata cum sa fii o gazda buna, fara sa te epuizezi si fara sa iti fie rusine sa spui NU

today25 Apr. 2024
Cum poti acum sa platesti legal oamenii care vin si-ti muncesc in curte sau casa, ca sa n-ai probleme cu ANAF-ul
Economie

Cum poti acum sa platesti legal oamenii care vin si-ti muncesc in curte sau casa, ca sa n-ai probleme cu ANAF-ul

today25 Apr. 2024
E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online
Banii tai - sectiune de educatie...

Cum sa-ti rotunjesti salariul, stand pe telefon sau laptop: idei de facut bani online

today25 Apr. 2024
Investitorii PEPE isi redirectioneaza fondurile catre aceasta prevanzare noua (P)
Business

Investitorii PEPE isi redirectioneaza fondurile catre aceasta prevanzare noua (P)

today25 Apr. 2024
Cumperi de pe Temu si Shein? E ANCHETA MARE in acest moment in ROMANIA
Companii

Cumperi de pe Temu si Shein? E ANCHETA MARE in acest moment in ROMANIA

today25 Apr. 2024
Avem peste 1,2 milioane de bugetari in toata Romania: unde lucreaza cei mai multi angajati la stat
Ultimele stiri economice

Avem peste 1,2 milioane de bugetari in toata Romania: unde lucreaza cei mai multi angajati la stat

today25 Apr. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"E-FACTURA. E-TRANSPORT: SANCTIUNI. AMENZI. SOLUTII PRACTICE"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x