9 surse de inspiratie pentru oamenii care vor sa dobandeasca succesul

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
9 surse de inspiratie pentru oamenii care vor sa dobandeasca succesul 9 surse de inspiratie pentru oamenii care vor sa dobandeasca succesul
de Manager.ro la 01 Aug. 2013
Urmareste-ne pe Google News
surseinspiratiidonald trumpmiracolevisurinimic

In seria de articole "Ce ma inspira", utilizatorii influenti de pe LinkedIn au vorbit despre acele elemente care ii mobilizeaza, de la refuzurile dureroase cu care se confrunta la inceputul carierei profesionale, pana la oamenii muncitori, pe care ii vad in fiecare zi la birou.

Cei care nu au crezut in ea
 
Naomi Simson, fondatorul RedBallon, nu va uita niciodata porecla pe care a primit-o de la colegii sai de facultate: "NUM", deoarece rimeaza cu "dumb". 
 
"Stim ca nu sunt cea mai inteligenta din clasa - existau colegi mai inteligenti. De fapt, chiar tatal meu mi-a spus, inainte sa termin scoala: << In caz ca diploma universitara nu iti foloseste la gasirea unui job - permite-mi sa iti trimit un curs de dactilografiere, ca sa ai o masura de siguranta". 
 
"Mi-am spus, la un moment dat ca... << o sa ii demonstrez eu...>>. O sa am succes. Aceasta poveste m-a inspirat sa imi caut cel mai bun loc de munca, sa ma fac remarcata". 
 
Oamenii care schimba lumea
 
Richard Branson a fost inspirat de vorbele lui Steve Jobs: "Cei care sunt suficient de nebuni sa se gandeasca, in interior, ca pot schimba lumea, sunt cei care o vor schimba". 
 
"Inspiratia mea profesionala nu se diferentiaza de cea personala: exista oameni pe care nu ii poti opri, atunci cand isi doresc sa schimbe vietile celorlalti in bine", scrie Branson. "Am avut norocul sa intalnesc asemenea oameni si dorinta de a ajuta (si de a tine pasul cu ei!) m-a motivat intotdeauna". 
 
O scrisoare dura de respingere
 
In iarna anului 1976, Herb Greenberg de la CNBC a vrut sa obtina un job la Detroit Free Press, dar a fost respins. Editorul sef a considerat ca ziarul "poate gasi un jurnalist mai bun". 
 
"Aceste cuvinte m-au inspirat: "O sa le arat eu lor!". Cand iti spune cineva ca "poate gasi un om mai bun" decat tine - este devastator. Dar in acelasi timp, aceste cuvinte m-au motivat, m-au inspirat". 
 
"Am tinut minte aceste vorbe si le aduc in discutie, ori de cate ori cineva pune la indoiala sau critica munca mea - sau de fiecare data cand ies din zona mea de confort profesional". 
 
Visand la Disney
 
Jon Steinberg de la BuzzFeed era candva stagiar la Walt Disney Imagineering si nu a incetat niciodata sa viseze la realizarea imposibilului.
 
"Cand ma confrunt cu o provocare sau un proiect dificil, privesc tabloul cu Walt sau insigna din zilele in care lucram la Imagineering: astfel, imi dau seama ca orice este realizabil si in urma cu zeci de ani, cei care nu dispuneau de o asemenea tehnologie construiau lucruri care par revolutionare chiar si in zilele noastre. In fiecare zi, caramida dupa caramida, poate fi construit orice". 
 
Citeste 200 de carti in fiecare an
 
"Cititul a reprezentat una din marile mele pasiuni", spune antreprenoarea sociala Claire Diaz-Ortiz. "Citesc peste 200 de carti pe zi si acestea sunt in general de non-fictiune. Afaceri, inspiratie, leadership, toate aceste lucruri ma intereseaza in mod deosebit si au schimbat modul in care gandesc". 
 
Asumarea riscurilor
 
In anii '90, cand avea deja unele perspective serioase legate de cariera in domeniul medical, Steve J. Thompson a fructificat o oportunitate neasteptata si a intrat in sectorul biotehnologic din Singapore, despre care nu cunostea mare lucru. A invatat din mers si in prezent este senior vicepresedintele Johns Hopkins Medicine si conduce Johns Hopkins Medicine International. 
 
"Ceea ce stia angajatorul meu despre mine (dar eu nu cunosteam) era ca oamenii cu potential de lideri nu sunt constienti deseori de calitatile lor, pana cand nu sunt pusi in fata unei provocari dificile, care ii extrage din zona de confort si transforma esecul intr-o optiune reala". 
 
Curiozitatea colegilor
 
"Curiozitatea nu poate fi exprimata in CV", spune jurnalistul Tom Keene de la Bloomberg. "Trebuie sa o aduci in discutie intre primul si al V-lea interviu de angajare... Vei fi surprins de interesul angajatorului". 
 
Donald Trump
 
Richard A. Moran spune ca "o sursa consistenta de inspiratie" pentru el este Donald Trump. "Este un antreprenor curajos si stie sa isi asume riscuri. Stie sa comunice si foloseste mass-media in favoarea sa. Succesul sau ar putea fi o sursa de inspiratie, dar atat... In calitate de CEO si lider, Donald Trump nu reprezinta un exemplu bun de comportament, cel putin pentru mine". 
 
Oameni si supereroi
 
Shane Show, co-fondatorul Contently, spune ca nu este inspirat de SUPERMAN, deoarece supereroul "nu pierde niciodata" si acest lucru "nu poate sa iti inspire nimic". 
 
"Personal, sunt inspirat de oameni care au depasit esecul sau circumstantele nefavorabile, pentru a-si indeplini visurile. Profesional vorbind, sunt inspirat de antreprenorii care fac lucruri extraordinare, in ciuda esecurilor din trecut si a dezavantajelor fata de concurenta", scrie Snow. 
 
"Imi plac oamenii care stiu sa piarda si sa se ridice. Ei nu renasc, pur si simplu, din propria cenusa, ci sunt nevoiti sa munceasca mai mult si mai inteligent decat cei obisnuiti cu succesul. Si aceasta truda determina aparitia miracolelor". (via Agerpres). 

Ultimele NOUTATI

Joburile din Romania pentru care nu bate nimeni la usa patronilor:
Companii

Joburile din Romania pentru care nu bate nimeni la usa patronilor: "Nu vor sa munceasca"

today28 Mar. 2024
Pregatiti-va de noi scumpiri: sectorul Constructiilor, pus la pamant de preturile mari
Ultimele stiri economice

Pregatiti-va de noi scumpiri: sectorul Constructiilor, pus la pamant de preturile mari

today28 Mar. 2024
Anunturi apartamente ieftine de vanzare in Dubai: cat te costa sa te muti in Capitala Luxului
Imobiliare

Anunturi apartamente ieftine de vanzare in Dubai: cat te costa sa te muti in Capitala Luxului

today28 Mar. 2024
Cel mai important eveniment din istoria recenta a Romaniei
Analize

Cel mai important eveniment din istoria recenta a Romaniei

today28 Mar. 2024
250.000 de romani nu au serviciu, sunt someri. Cum traiesc acesti oameni?
Companii

250.000 de romani nu au serviciu, sunt someri. Cum traiesc acesti oameni?

today28 Mar. 2024
Tara europeana unde pensionarii primesc 2.000 de euro lunar de la stat: sunt cei mai fericiti oameni din lume
Economie

Tara europeana unde pensionarii primesc 2.000 de euro lunar de la stat: sunt cei mai fericiti oameni din lume

today28 Mar. 2024
Ciolacu a decis: Kaufland, Lidl, Carrefour si Auchan raman deschise si in weekend: romanii nu vor sa le inchidem
Economie

Ciolacu a decis: Kaufland, Lidl, Carrefour si Auchan raman deschise si in weekend: romanii nu vor sa le inchidem

today28 Mar. 2024
Crocs: Revolutia pantofilor
Life Style

Crocs: Revolutia pantofilor

today28 Mar. 2024
Legea nr. 296 2023 - Modificari MAJORE asupra mediului de afaceri din Romania

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit. Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"Legea nr. 296 2023 - Modificari MAJORE asupra mediului de afaceri din Romania"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Partenerii nostri

Te-ar putea interesa si

Anunturi apartamente ieftine de vanzare in Dubai: cat te costa sa te muti in Capitala Luxului
Imobiliare

Anunturi apartamente ieftine de vanzare in Dubai: cat te costa sa te muti in Capitala Luxului

today28 Mar. 2024
Cel mai important eveniment din istoria recenta a Romaniei
Analize

Cel mai important eveniment din istoria recenta a Romaniei

today28 Mar. 2024
250.000 de romani nu au serviciu, sunt someri. Cum traiesc acesti oameni?
Companii

250.000 de romani nu au serviciu, sunt someri. Cum traiesc acesti oameni?

today28 Mar. 2024
Tara europeana unde pensionarii primesc 2.000 de euro lunar de la stat: sunt cei mai fericiti oameni din lume
Economie

Tara europeana unde pensionarii primesc 2.000 de euro lunar de la stat: sunt cei mai fericiti oameni din lume

today28 Mar. 2024

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.

Vrei sa fii la curent cu cele mai noi articole despre Antreprenoriat, Economie, Imobiliare, Auto, IT&C si sa primesti GRATUIT Raportul Special:

"Legea nr. 296 2023 - Modificari MAJORE asupra mediului de afaceri din Romania"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
x