EURO 2020. Italia invinge Spania si merge in finala Campionatului European

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 07 Iul. 2021
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020campionatul europeanitaliaspaniasemifinalafinala euro 2020

Italia s-a impus marti seara in fata Spaniei, dupa loviturile de departajare, si s-a calificat in finala Campionatului European. La finalul primelor 90 de minute regulamentare, scorul de pe tabela de marcaj a fost egal, 1 - 1. Niciun gol nu a fost marcat in cele doua reprize de prelungiri, Italia reusind in cele din urma sa castige la penalty-uri, scor 4 - 2. A doua semifinala de la EURO 2020 se va disputa in aceasta seara, Anglia urmand sa dea piept chiar pe Wembley cu Danemarca pentru un loc in finala turneului final.

Ibericii au inceput in forta semifinala cu Italia, controland jocul aproape in totalitate pe parcursul primei reprize. Prima ocazie importanta de a deschide scorul a venit in minutul 13, atunci cand Oyarzabal a ramas singur cu Donnarumma dupa ce a primit o pasa perfecta de la Pedri, insa acesta a pierdut in cele din urma posesia mingii. Apoi, in minutul 33, Dani Olmo a avut o noua sansa de a inscrie, insa sutul sau puternic de la marginea careului a trecut cu mult peste bara transversala a portii italienilor. Si Italia a avut sansa de a marca, chiar la finalul primei jumatati, Emerson sutand de la distanta mica in bara.

Squadra Azzura a deschis scorul in cele din urma in minutul 60 prin Federico Chiesa, care a reusit un sut perfect cu dreptul de la marginea careului. Ibericii au iesit la atac si, cu zece minute inainte de final, in minutul 80, au reusit sa egaleze dupa o actiune superba a lui Dani Olmo si a lui Alvaro Morata, cel din urma marcand in poarta lui Donnarumma. Scorul de pe tabela a ramas egal pana la ultimul fluier al celor 90 de minute regulamentare.

Niciuna dintre cele doua reprezentative nu au reusit sa se distanteze pe tabela in cele doua reprize de prelungiri care au urmat. Ibericii au fost primii care o puteau face, in minutul 98, Dani Olmo avand o sansa buna de a marca din lovitura libera. Donnarumma a reusit insa sa isi salveze echipa cu o parada de exceptie. Italienii au reusit sa trimita mingea in poarta spaniolilor in cea de-a doua repriza de prelungiri, insa reusita lui Berardi a fost anulata pe motiv de offside.

Seria loviturilor de la 11 metri a inceput cu cate o ratare de fiecare parte, Manuel Locatelli si Dani Olmo nereusind sa inscrie.  Apoi, rand pe rand, Belotti, Moreno, Bonucci, Alcantara si Bernardeschi au inscris. Alvaro Morata rateaza al 4-lea penalty al ibericilor, Donnarumma reusind sa pareze sutul destul de slab al acestuia. Jorginho, brazilianul naturalizat din lotul italienilor, a inscris apoi decisiv pentru 4 - 2, trimitand Squadra Azzura in finala EURO 2020.