EUROPA LEAGUE: Victorie mare pentru CFR Cluj in Franta

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 25 Oct. 2019
Urmareste-ne pe Google News
cfr clujrenneseuropa leaguedan petresculazio

CFR Cluj a obtinut o victorie extrem de importanta in deplasare, in Franta, in cel de-al treilea meci al Grupei E din Europa League, disputat impotriva celor de la Rennes. Trupa antrenata de Dan Petrescu a castigat cu 1 - 0 partida din Hexagon, dupa un meci intreg in care a jucat in superioritate numerica. Chiar si in aceste conditii insa, meciul s-a dovedit a nu fi deloc prea usor pentru campionii Romaniei, echipa franceza semnand cateva sanse uriase de gol in repriza secunda. Cele 3 puncte obtinute de ardeleni se pot dovedi a fi extrem de importante in economia grupei, CFR Cluj avand sanse reale de calificare in 16-imile Europa League.

Un meci intreg jucat in superioritate numerica

Meciul din Franta a inceput cum nu se putea mai bine pentru CFR Cluj, adversarii francezi ramanand in inferioritate numerica inca din minutul 6, atunci cand portarul Mendy l-a faultat clar pe Traore la doar cativa centimetri de linia careului. Del Castillo a fost jucatorul scos de pe teren de francezi, in poarta celor de la Rennes intrand Bonnet, un tanar neexperimentat, in varsta de doar 16 ani. Ciprian Deac a executat perfect lovitura libera obtinuta in urma fault-ului facut de Mendy, deschizand scorul pentru ardeleni.

1 - 0 si superioritate numerica inca din minutul 9 al partidei, motive suficiente pentru ardeleni sa se gandeasca deja la trei puncte obtinute destul de lejer intr-un meci ce se anunta extrem de dificil! Minutul 22 a adus o ocazie mare de gol pentru baietii antrenati de Dan Petrescu, Djokovic reluand pe langa poarta dintr-o foarfeca laterala, de la 6 metri de poarta. Au mai trecut doar doua minute si CFR Cluj este autoarea unei noi ocazii monumentale, Ciprian Deac reluand slab dupa o recentrare perfecta cu capul in careu reusita de Traore.

La jumatatea primei reprize, Rennes obtine o lovitura de la 11 metri dupa ce Boli l-a faultat clar pe Hounou in careu, insa Niang rateaza, avantajul ardelenilor de pe tabela de marcaj ramanand in picioare. Djokovic si Boli semneaza noi sanse mari pentru ardeleni de a isi dubla avantajul, insa tanarul Bonnet se descurca bine in poarta!

Emotii mari in repriza secunda pentru ardeleni

Si repriza a doua a inceput cum nu s-ar fi putut mai bine pentru CFR Cluj, francezii ramanand in dubla inferioritate numerica dupa ce Camavinga a fost eliminat in minutul 46 dupa un fault din spate, la 18 metri de poarta. Francezii au prima sansa importanta de gol abia in minutul 64, atunci cand Hounou a tras de la 20 de metri putin pe langa poarta aparata de Arlauskis. Mateo Susic este si el eliminat cu 10 minute inainte de finalul partidei, fundasul celor de la CFR Cluj vazand cel de-al doilea cartonas galben.

Desi ardelenii erau in avantaj atat pe tabela de marcaj, cat si din punct de vedere numeric, finalul meciului din Franta nu a fost deloc unul usor pentru baietii antrenati de Dan Petrescu. Francezii se dovedesc a fi destul de periculosi, insa norocul a fost in cele din urma de partea romanilor, scorul de pe tabela de marcaj ramanand neschimbat pana la ultimul fluier al arbitrului.

Sanse mari de calificare dupa primele 3 meciuri

Dupa primele trei meciuri, Celtic Glasgow conduce Grupa E din Europa League, adunand pana acum 7 puncte. Ardelenii de la CFR Cluj sunt pe locul secund la aceasta ora, cu 6 puncte adunate. Surprinzator, Lazio este abia pe locul 3 in Grupa E, obtinand pana in prezent doar 3 puncte. In cele din urma, francezii de la Rennes raman pe ultimul loc, cu un singur punct castigat!