Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Doamnelor si domnilor doctor, cer sa fiu tratata cu respect


Doamnelor si domnilor doctor, cer sa fiu tratata cu respect
de la 12 Apr. 2011
Doamnelor si domnilor doctor, cer sa fiu tratata cu respect
Tags: doctorrespectspitaldiagnosticcancerpacienti

Acum zece ani, am facut o entorsa si nu mai puteam sa merg. Am mers, prin relatii, la Spitalul Militar, unde am fost internata doua saptamani. La sfarsit, doctorul mi-a recomandat sa nu mai alerg dupa baieti, sa iau Algocalmin si sa merg la... alt doctor.


Din nefericire pentru mine, a fost doar inceputul unei lungi serii de intalniri cu doctori nepriceputi, majoritatea fiind insa si indolenti. Mi s-a pus, in cele din urma, un diagnostic, facandu-mi-se precizarea ca sunt caz atipic si ca nu pot fi niciodata siguri, dar ca, da, ma inscriu la gradul II de handicap.

Bineinteles ca nu mi s-a intamplat nimic din ce mi s-a prezis, bineinteles ca sunt un om cat de poate de normal, cu dureri si indispozitii medii, as zice, pentru o femeie. Greu este insa ca, purtand pe umeri un diagnostic care nu a fost confirmat, dar nici infirmat, toti medicii cu care am luat contact au tinut sa ma sperie si mai tare. Mi s-a zis ca am cancer de vreo patru ori pana acum. De fiecare data a fost alarma falsa, pentru ca fie nu citisera bine ecograful, fie au presupus ca nu mai vreau sa traiesc. 

Aici cred eu ca este cea mai mare problema a sanatatii la noi: lipsa respectului pe care majoritatea doctorilor uita sa il acorde pacientilor. Nici cand a murit bunica-mea nu m-au anuntat, ca se terminase tura si se inchisese morga si si-asa nu puteam s-o ridic atunci. Am inghitit in sec, fiind in stare de soc, dar am sarit la gatul infirmierei cu mustata care fuma si se sprijinea cu piciorul ei elefantin de cosciugul celei care ma crescuse.

Eu cred ca dau banii degeaba la asigurarile de sanatate. Oricum platesc din buzunar tot. Si as vrea macar sa existe sapun la toaletele din spitale, ca cei de la Informatii sa-ti nu-ti raspunda rastit si, daca e sa am totusi o boala terminala, sa mi se ofere un pahar de vin, o tigara si un zambet inainte de verdict: VEI MURI.
 
usoPreviewPopup



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.
Manager


Newsletter zilnic GRATUIT
7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019
Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Manager.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
Top imagine

Comentarii

9 comentarii


Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Maria 2011-04-28 12:03:07
Nici ca puta fi mai bine scris articolul!
Din pacate, platim asigurarile degeaba, strigam ca sistemul sanitar este la pamant dar nimeni nu ne ia in seama. Nu ne ramane decat sa ne rugam pentru sanatate si sa fim feriti de orice catastrofa naturala sau nu, pentru ca in spitale nu vom gasi nici o alinare.
Adrian Popescu 2011-04-16 22:20:56
Poporul roman e prea prost ca sa stie ce sa ceara unor guvernanti si institutii ale statului care traiesc pe banii lui ai poporului . Si mai e prost si pentru ca suporta toate mojiciile astea din partea unor ordinari .
Violeta 2011-04-16 18:45:29
Buna ziua,
Excelent articol; ai multa dreptate si cred ca toti am experimentat, personal sau prin cei dragi noua, comportamente precum cel descris de tine. Dar e o intrebare pe care vreau mult sa o adresez celor vizati de tine: faptul ca isi trateaza cu indiferenta, indolenta uneori si chiar lipsa de umanism pacientii, le rezolva lor nemultumirile?? Si chiar vreau un raspuns, sincer si cinstit, daca se poate. Au doctorii, si tot personalul medical, mai putine probleme daca, la randul lor, ii trateaza pe cei care asteapta de la ei macar o vorba buna si o incurajare , daca nu chiar un tratament care sa le salveze viata, cu nepasare si neglijenta??? Dimpotriva, nu fac altceva decat sa adauge o suferinta nemeritata celor care deja sunt bolnavi si derutati.
E o intrebare pe care mi-am pus-o de nenumarate ori si pe care nu o voi intelege niciodata.
Dumi 2011-04-16 18:36:18
Phoenix, populatia Romaniei nu e educata.Gandeste-te cati dintre colegii tai chiar cu facultate au cel putin 2 generatii in spate traite numai la oras ? Si sa nu vorbim de orasele agro-industriale urbanizate fortat de comunisti, vorbim doar de orase mari cu traditie si un anumit grad de civilizatie.Majoritatea oamenilor au fost facut functionari , oameni de birou sau altele, fara sa aiba o educatie minima, nimeni nu le-a spus cum trebuie sa se comporte la un office, de-aia e tiganie peste tot.Ar trebui introdusa si aceasta materie in scoala, iar la locul de munca sa fie penalizati ca lumea cei ce sunt de fapt niste mitocani orgoliosi si lenesi.Poate noul cod al muncii face mai multa lumina.Sper.
Phoenix 2011-04-16 09:47:23
Trebuie sa intelegeti totusi un lucru. Daca societatea romaneasca, in integralitatea ei este alienata, pentru ca absolut nimic nu functioneaza sistemic si totul este alandala, de la Presedinte si pana la ultimul gunoier, de ce tineti Dvs ca medicii sa fie altfel? Ei nu-s tot romani, nu fac parte din acelasi sistem? Nu vedeti ca asta este Romania? Daca n-am fi asa nu am mai fi numiti romani ci oricare alta natie europeana? Nu vedeti ca nu putem fi demni indiferent ca e vorba despre slujba, casa, excursii, etc? Ca sa fim europeni, ar trebui ca europenii sa gestioneze sistemul romanesc, nu noi! Asta e tristul adevara!
Daniel 2011-04-15 10:02:52
Mi se pare - este - de prost gust sa ti se ia - fure - bani din salarul tau, si asta mic, procente pt. sanatate, cica. Ar fi mai bine procentul - banii - sa-ti treaca intrun cont din care sa-ti platesti prin virament serviciile medicale cand ai nevoie, si unde crezi tu. Ajungi sa spui sa se desfiinteze toate formele medicale de stat, sa ramana particulare.
Sanda 2011-04-15 07:23:27
Subscriu.Mi-e frica de momentul cand trebuie sa iau legatura cu un doctor din Romania.Din cauza asta dau o gramada de bani pe tratamente naturiste si culmea ma simt si bine.Sper sa se descopere o alta cale de tratare a oamenilor in viitor, caci asa e cand depinzi de alti oameni, si aia sunt din Romania.
Sanda 2011-04-15 07:23:17
Subscriu.Mi-e frica de momentul cand trebuie sa iau legatura cu un doctor din Romania.Din cauza asta dau o gramada de bani pe tratamente naturiste si culmea ma simt si bine.Sper sa se descopere o alta cale de tratare a oamenilor in viitor, caci asa e cand depinzi de alti oameni, si aia sunt din Romania.
Mihaela 2011-04-13 16:54:21
Buna ziua ,iti dau foarte mare dreptate .Si eu am avut parte de astfel de tratamente ..se pare ca in zilele noastre cancerul e cel mai la indemana diagnostic . Mi s-a intamplat deja de 2 ori sa fiu doagnosticata GRESIT cu cancer ,foarte senin anuntata si fara ca medicii sa isi sutina teoria ,am pus intrebari si mi s-a raspuns ca oricum nu se stie sigur ,ca nu se poate sti ...analizele chiar daca par normale sau nu sunt alarmante va ramane mereu un semn de intrebare .Aceasta a fost explicatia lor.Eu ,in schimb ,am invatat sa nu mai am incredere , pentru mine in acest moment parerea medicului nu mai este una de incredere .Am inceput un stil de viata sanatos ..foarte sanatos si sper sa nu mai ajung niciodata in contact cu vre-un cadru medical .Pacat.......fac atat facultate degeaba ..au ajuns sa nu fie de ajutor decat batranilor carora le prescriu retete pe banda rulanta ..fara ca nici acestora sa nu dea nici un fel de explicatii despre bolile si problemele lor .
Top imagine
Newsletter zilnic GRATUIT
7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019
Aboneaza-te la newsletterul Manager.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit  "7 modele de contracte si formulare - actualizate conform GDPR 2019".


Recomandari MANAGER.RO