EURO 2020 Ziua 7: Olanda si Belgia se impun si sunt aproape calificate in optimile de finala

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Adrian Somai la 18 Iun. 2021
Urmareste-ne pe Google News
euro 2020campionatul europeanoptimi de finalaolandabelgia

Motivata de jocul bun pe care l-a aratat in a doua jumatate a partidei pierdute cu Olanda, Ucraina a castigat pe Arena Nationala din Bucuresti in fata Macedoniei de Nord si a ramas in cursa de calificare pentru optimile EURO 2020. Danemarca a pus probleme serioase Belgiei in al doilea meci al zilei, insa Hazard si de Bruyne au reusit in cele din urma sa intoarca rezultatul in favoarea tarii lor. In cele din urma, Olanda castiga fara prea mari probleme la Amsterdam, cu 2 - 0, in fata Austriei.

Ucraina castiga la Bucuresti si pastreaza sanse de calificare

Ucraina a venit la Bucuresti cu un singur gand in minte, si anume sa invinga Macedonia de Nord si sa ramana in carti pentru calificarea in optimile EURO 2020. Misiunea nu era insa una usoara, infrangerea insemnand pentru Macedonia eliminarea de la turneul final. Dupa ce a pierdut in prima partida disputata in fata Olandei, echipa antrenata de Andrey Shevcenko a inceput in forta partida de pe Arena Nationala, avand trei sanse de a deschide scorul in primele 11 minute. Golul a venit insa abia in minutul 29, cand Yarmolenko a profitat in urma unor greseli in defensiva Macedoniei. Yaremchuk majoreaza diferenta de pe tabela patru minute mai tarziu, invingandu-l pe Dimitrievski cu un sut la coltul scurt.

Macedonia de Nord reduce din diferenta in minutul 57, Alioski inscriind in cele din urma dupa ce initial a ratat o lovitura de la 11 metri. Ucraina primeste la randul ei un penalty in minutul 83, dupa o atingere cu mana a balonului in careu a lui Avramovski. Malinovskyi trage in partea stanga, insa portarul ucrainian ghiceste coltul si apara.

Belgia intoarce scorul si invinge Danemarca

Danemarca a inceput in forta partida, inscriind inca din minutul 2 prin Poulsen, care a profitat de o pasa gresita a apararii belgiene. Belgia nu da semnale de revenire, nordicii ratand inca o sansa importanta cateva minute mai tarziu prin Maehle. Danezii au dominat per total prima jumatate a meciului, insa nu au mai reusit sa puna probleme serioase defensivei belgiene.

Belgia a aratat in repriza secunda de ce este una dintre marile favorite la castigarea trofeului european in acest an, Hazard reusind sa inscrie in minutul 50 pentru 1 - 1 dupa o pasa excelenta venita de la De Bruyne. Astfel, De Bruyne devine singurul jucator european care are assist la ultimele patru turnee finale jucate, europene si mondiale.

Belgienii domina urmatoarele minute, iar inevitabilul se produce in minutul 70, atunci cand Kevin de Bruyne inscrie cu un stang plasat dupa o faza superba. Danemarca este foarte aproape de a egala in minutul 87, insa sutul lui Braithwaite nimereste bara. Danemarca ramane fara niciun punct la turneul final, insa pastreaza inca sanse de a se califica mai departe.

Victorie fara probleme pentru Olanda

Olanda a pornit cu prima sansa in partida din aceasta seara disputata in fata Austriei, iar asta s-a vazut inca din primul minut al jocului. Sansa a facut ca Olanda sa beneficieze si de o lovitura de la 11 metri inca din minutul 9, Depay deschizand scorul de pe tabela de marcaj. Olandezii domina jocul in prima jumatate a partidei, ratand inca cel putin doua sanse importante de a majora diferenta.

Si a doua repriza incepe tot cu Olanda in atac, echipa lui Frank de Boer ratand o ocazie mare in minutul 61, cand de Ligt nu reuseste sa marcheze din cinci metri. Cateva minute mai tarziu vine insa si golul doi pentru Olanda, Dumfries inscriind dupa o pasa venita de la Malen.